poniedziałek, 13 kwietnia 2015

"Urania" J.M.G. Le Clezio

Tytuł: Urania
Autor: J.M.G. Le Clezio
Wydawnictwo: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Cykl: Biblioteka Babel

Opis wydawcy:
Urania to powieść-bajka opisująca ów meksykański palimpsest, gdzie w pęknięciach współczesności, na marginesie świata zysku i wyzysku, racjonalnych wymogów i mizerii duchowej egzystuje zapomniana kraina. Urania to mityczny świat powstały w wyobraźni małego chłopca. Ów chłopiec, Daniel, dorasta, jako geograf odwiedza Meksyk, by odbyć badania czarnych wulkanicznych ziem. Wówczas marzenie o Uranii powraca. Daniel spotyka Metysa, od którego dowiaduje się o tajemniczym miejscu Campos, zamieszkanym przez ludzi żyjących w harmonii z naturą. Narasta w nim pragnienie poznania tego miejsca. Tak zaczyna się niezwykła opowieść o Campos.



Le Clezio należy do grona tych autorów, którzy powinni być znani, ale nie zawsze są. Jest laureatem Nagrody Renaudot (1963) i Literackiej Nagrody Nobla (2008), a napisana przez niego Urania, to dzieło nie łatwe, ale warte przeczytania. Chociaż czytając tę niewielką książeczkę ma się świadomość, że Urania to jedynie utopijny świat, wciąż czyta się ją z nadzieją, że być może tym razem natura ludzka prześpi krytyczny moment i raj będzie mógł trwać. Podróż w którą się udajemy, historia, której stajemy się świadkami jest gorzka i pozostawia na języku stęchły smak, lecz jest to opowieść o człowieku, ukazująca wszystkie jego negatywne strony, jego marność i mierność. Jednocześnie jednak nie zapomina o wyjątkach, które choć nieliczne, tchnął świeży wiatr w przegrzane i przesuszone powietrze rzeczywistości. Le Clezio, cóż, nie pozostawia nawet na Danielu suchej nitki. Mimo, że pisze o utopii, robi to w sposób niezwykle realistyczny, bohaterowie nie są ulepieni z gliny, lecz są ciałem z krwi i kości, popełniają błędy, dążą do poprawy, chociaż zdecydowanie częściej w ogóle owych błędów nie zauważają. Nie będziemy tak bezczelni, by pokusić się o odpowiedź na pytanie: co autor miał na myśli? lecz wydaje nam się, że opowieść ta jest historią odkupienia, dążenia do niego. Usianą przeszkodami i świadomością własnej niedoskonałości i niedoskonałości świata, którego przedstawiciele niszczą zapamiętali we władzy posiadania. Uranię można oczywiście przeczytać bez refleksji i w takim wypadku będzie to po prostu opowieść, dobrze skrojona i napisana, ale jej drugie dno, niewątpliwie warte odkrycia, to jądro, do którego trzeba przynajmniej spróbować dotrzeć. 


Jeśli macie ochotę zapoznać się z krótkim fragmentem książki, jest on dostępny na stronie empiku

A czy Wy czytaliście już Uranię, lub inną pozycję z serii Biblioteka Babel? Jeśli tak, zachęcamy Was do podzielenia się swoją opinią w komentarzu, na fanpage'u lub mailowo!


zdjęcie: http://www.empik.com/urania-le-clezio-j-m-g,prod4630193,ksiazka-p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz